Загальні відомості про країну

Карта сталого побутуПольща - держава в Центральній Європі. На півночі омивається Балтійским морем, на заході межує із Німеччиною,  пд.-заході із Чехією, на півдні зі Словаччиною, на пд.-сході із Україною, на сході із Білорусією, на пн.-сході з Литвою та Росією. Польща через економічну зону в Балтійському морі межує із Данією та Швецією.

Територія країни 312 679 кв. км (69-та у світі та  9-та в Європі). Чисельність населення - 38 млн.чоловік (33-я у світі). Країна поділена на 16 воєводств, які в свою чергу поділяються на повіти та гміни.

 • З 12 травня 1999 року є членом НАТО.
 • З 1 травня 2004 року - член Європейського Союзу.
 • З 2007 року увійшла в Шенгенську зону.

 

Столиця 

Варшава 

Найбільші міста

 • Варшава (Warszawa) - 1 707 тис., агломерація 2 680 тис.
 • Лодзь (Łódż) - 753,2 тис.
 • Вроцлав (Wrocław) - 632,9 тис.
 • Познань (Poznań) - 560,9 тис.
 • Ґданьськ (Gdańsk) - 455,7 тис. агломерація  1000 тис.
 • Щецін (Szczecin) - 416,7 тис.
 • Бидґощ (Bydgoszcz) - 361,2 тис.
 • Люблін (Lublin) - 351,8 тис.
 • Кєльце (Kielce) - 206 тис.
 • Білосток (Białystok) - 292,2 тис.

Офіційні мови

Польська

Державний устрій

Парламентська республіка

Валюта

Злотий (PLN)

Часовий пояс

CET (UTC+1)

 - Літній час

CEST ( UTC+2)

Домен інтернету

.pl

Телефонний код

+48

 

Система освіти в ПОЛЬЩІ

Польща юєй освіта

 

Вища освіта в Польщі

В останнє десятиріччя спостерігається стрімкий розвиток системи освіти Польщі. Зростають як кількість вищих навчальних закладів та студентів у них, так і якість освіти.

Ще з 14 століття на території Польщі знаходилося безліч найстаріших університетів Європи, які функціонують і донині.

На сьогоднішній день польські ВНЗ можуть запропонувати найширший вибір спеціальностей, напрямів та програм — технічні, медичні, економічні, гуманітарні, бізнес та фінанси і багато іншого. Польща є активним учасником Болонського процесу.

Вартість навчання у вищому навчальному закладі Польщі суттєво нижча, ніж в інших європейських країнах, що забезпечує можливість здобуття вищої освіти серед усіх верств населення.

Абітурієнти мають можливість обирати між державними та приватними навчальними закладами. Для вступу необхідно мати, в першу чергу, Атестат про середню освіту (як для поляків, так і для студентів з-за кордону). Правила вступу кожен ВУЗ визначає для своїх студентів самостійно, виставляючи ті чи інші вимоги.

Ступені вищої освіти
Вища освіта в Польщі поділяється на три ступені:
 1. Бакалавр (Licencjat, Inzyneir)
 2. Магістр (Magister)
 3. Доктор наук (Doctor)

Згідно з Постановою про Вищу освіту 2005 року, програми з усіх напрямків навчання окрім:

 • права,
 • фармацевтики,
 • психології,
 • ветеринарної медицини,
 • медицини,
 • стоматології  

мають два етапи.  А для того, щоб отримати освіту із виділених напрямків слід навчатися 5 років (10 семестрів) і відразу отримати ступінь магістра. Третій етап, який відповідає ступеню доктора наук, відкритий для тих, у кого є наукова ступінь магістра або ідентична ступінь.

Подипломова  або післядипломна освіта

Післядипломна освіта – це освіта, що здобувається після отримання диплому баклавра (першого ступеню вищої освіти). ВНЗ ЄС пропонують такі види післядипломної освіти:

1) з присвоєнням наукового ступеню:

 • магістр
 • доктор наук

2) прикладна, без присвоєння наукового ступеню:

 • післядипломна освіта з підвищення кваліфікації
 • МВА (ділове адміністрування)

Післядипломна освіта - це можливість для осіб з дипломом бакалавра, спеціаліста, магістра поглибити свої знання з отриманої спеціальності або отримати кваліфікації у новій галузі. Післядипломна освіта в Польщі представлена широким колом спеціальностей і напрямків.

Навчання триває на заочній формі від 1 до 1.5 роки (2-3 семестри). Навчальний рік може розпочинається з осінньо-зимового (1 жовтня) або весняно-літнього (1 березня) семестру.
Крім того, навчаючись на програмі післядипломної освіти, можна одночасно працювати.

Тривалість навчання у ВНЗ

Освітній ступінь

Роки

Семестри

Бакалавр (Licencjat, гуманітарні напрямки)

3

6

Бакалавр (Inzyneir, технічні напрямки)

3,5-4

7-8

Магістр

1,5-2

3-4

 Навчальний рік складається з двох семестрів.

Осінньо-зимовий семестр

 

Весняно-літній семестр

1 жовтня - 20 грудня

навчальні тижні

 

1 березня - 20 квітня

навчальні тижні

21 грудня - 2 січня

Різдвяні канікули

 

21 квітня - 27 квітня

Великодні канікули

3 січня - 20 січня

навчальні тижні

 

28 квітня - 5 червня

навчальні тижні

21 січня - 5 лютого

екзаменаційна сесія

 

6 червня - 25 червня

екзаменаційна сесія

6 лютого - 15 лютого

зимові канікули

 

26 червня - 1 жовтня

літні канікули

15 лютого - 28 лютого

перездача екзаменаційної сесії

 

1 серпня - 15 серпня

перездача екзаменаційної сесії

 

Стажування та практика

Заклади вищої освіти Європи (в тому числі і в Польщі) приділяють велику увагу тому, щоб студенти під час навчання здобували прикладні знання та навички, проходили практики на реальних робочих місцях по своїй спеціальності. ВНЗ-партнери в Польщі активно беруть участь у міжнародних програмах обмінів, тому студенти можуть їхати у навчальні заклади інших країн на стажування, практики, навчання.

Крім того, українські студенти в Польщі проходять обов’язкові практики під час навчання та в період літніх канікул, в рамках практик вони мають змогу виїжджати і до інших  країн Європи.

 
Диплом

Система освіти в Польщі діє відповідно до норм загальноєвропейської схеми (ECTS) та відповідає Міжнародним нормам класифікації освіти (ISCED). По закінченню навчання Ви отримаєте європейський диплом (а не диплом “європейського зразка”), який визнається та дає змогу працювати у більшості країн світу, в тому числі в Україні (між Україною та Польщею підписана угода про спільне визнання дипломів).

 
Візова підтримка

На підставі підписаної 30 липня 2003 року угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща „Про умови поїздок громадян” громадяни України можуть в’їжджати, перебувати, виїжджати та прямувати транзитом територією Республіки Польща за наявності віз та дійсних проїзних документів.

Запровадження візового режиму було обов’язковою вимогою Європейського Союзу, до якого Республіка Польща ввійшла 1 травня 2004 року. Про умови та порядок отримання віз можна ознайомитись на офіційному сайті Консульства РП в Україні:

http://luck.msz.gov.pl

Менеджери Проекту «Освіта без кордонів» допомагають правильно скласти і оформити візовий пакет згідно діючих вимог  Консульства РП.

Карта тимчасового перебування (побуту)

Карта побуту — це документ, який підтверджує законність проживання в даній країні. Маючи цей документ ви на законних підставах можете перебувати в Республіці Польща і мати значно ширший, аніж по візі спектр прав, в багатьох питаннях власники цієї карти прирівнюються до громадян цієї країни.

Карта побуту — це документ єврозразка і має юридичну силу на території всього Євросоюзу. Він містить біометричне фото, адресу прописки, номер PESEL людини та багато іншої інформації. Цей документ видає воєвода (губернатор) відповідно до місця прописки кандидата.

 Карта побуту буває двох видів:

 • karta czasowego pobytu (карта тимчасового побиту - КТП) - карта тимчасового побиту, тобто вона носить тимчасовий характер і видається на якийсь конкретний термін ( найчастіше 1 рік, але буває і на 1.5, 2 роки іт.д.)
 • karta stałego pobytu (карта постійного побиту) — це  документ, який підтверджує, що людина постійно (не тимчасово) проживає на території РП. Цей документ видається на 10 років ( як і всі документи єврозразка, які містять фото), після чого пишеться заява на його продовження.

 Що Вам дає отримання КТП:

  • Більше не потрібно відкривати візу для в’їзду в країни Шенгенської зони.
  • Перебування в Польщі неперервно на протязі 5-ти років з картами тимчасового побиту дають право на отримання Карти Сталого Побиту.
  • Не потрібно виробляти дозвільні документи для легальної роботи.
  • Можливість оформлення на себе автотранспорту.
  • Тощо.

 На скільки часу дається КТП. Переважно на один рік.

 Хто може претендувати на КТП:

 • Особи які навчаються на території Польщі
 • Особи які мають постійну офіційну роботу в Польщі.
 • Особи які є в офіційному або громадянському шлюбі з громадянами Польщі, або є власниками карт побиту.
Карта поляка

Карта Поляка — це документ, який підтверджує приналежність людини до Польського Народу.

Що дає Карта Поляка її власнику?

З кінця березня 2008 року вступив в силу закон про Карту Поляка, прийнятий польським парламентом 07.09.2007, згідно з яким власник Карти Поляка має право:

 • безкоштовно отримувати довгострокову візу на перебування в Республіці Польща, з правом багаторазового перетину кордону;
 • легально працювати на території РП без необхідності отримання дозволу на це;
 • отримувати безкоштовну першу медичну допомогу в разі термінової необхідності;
 • займатися підприємницькою діяльністю на території Республіки Польща;
 • безкоштовно відвідувати державні музеї;
 • отримувати  37% знижку на проїзд у з-д транспорті;
 • користуватись безкоштовною системою освіти на загальному, середньому і вищому рівнях на таких самих умовах, як і польські громадяни, і в той же час звертатись за стипендіями і фінансовою підтримкою.

Але Карта Поляка не означає набуття польського громадянства, постійного місця проживання в РП і сама по собі не є документом, що надає право на перетин кордону.

Для того, щоб ознайомитись із інформацією про те, хто може отримати Карту Поляка  та на яких умовах - слід зайти за наступним посиланням на офіційний сайт Консульства РП:

http://luck.msz.gov.pl

Номери PESEL і NIP – що це і для чого вони потрібні?

Іноземці, які проживають у Польщі, неодноразово можуть зіткнутись у польських установах з питанням про наявність номерів PESEL або NIP. Що це таке і чому служать ці номери?

PESEL (скорочення від Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, тобто Універсальна електронна система реєстрації населення) – це загалом реєстр, який містить дані осіб, що постійно перебувають на території Польщі, зареєстровані на постійне або на тимчасове перебування («прописка» або польською «zameldowanie») на період більше ніж 3 місяці. Питання, які пов’язані з наданням цього номеру, регулює закон від 10 квітня 1974 р. про реєстр населення і внутрішні паспорти.

Номер PESEL надається таким категоріям іноземців:

1) зареєстрованим на постійне або на тимчасове перебування на більше ніж 3 місяці (надання номера PESEL відбувається на основі заяви відповідального органу ґміни); 

2) тим, хто на території Польщі підлягає соціальному страхуванню або страхуванню здоров’я (на основі заяви платника страхових внесків); 

3) іншим категоріям людей, для яких цей номер передбачений окремими положеннями (на основі письмової заяви про надання їм номера PESEL безпосередньо до відповідного міністра внутрішніх справ, разом із скороченою випискою свідоцтва про народження, а у випадку осіб, котрі перебувають у шлюбі – разом із скороченою випискою свідоцтва про одруження (з анотацією про актуальне використання прізвища). Заява подається до: Departament Ewidencji Państwowych i Teleinformatyki MSWiA, ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa).

Номер податкової ідентифікації – NIP – повинні мати люди або фірми, які підлягають обов’язковому оподаткуванню на території Польщі. Фізичні чи юридичні особи, організаційні підрозділи, котрі не мають права суб’єктності, а також відділи юридичних осіб, які на підставі окремих положень є платниками податків, підлягають обов’язковій реєстрації та отримують номер NIP. Це регулює Закон від 13 жовтня 1995 р. про умови реєстру і отримання номеру NIP. Для того, щоб отримати NIP, треба звернутися до відповідного Податкового управління (Urząd Skarbowy), де слід заповнити ідентифікаційний формуляр – NIP-3. Підтвердження реєстрації, а також ідентифікаційний номер можна отримати особисто або поштою на адресу, вказану в заяві.

Отже, PESEL є необхідний виключно для ідентифікаційної мети, натомість NIP – для податкової. Варто про це пам’ятати, якщо плануємо працювати в Польщі, а також хочемо платити податки на таких самих умовах, що й громадяни Польщі.

Джерело: http://naszwybir.pl

Добровільне медичне страхування 

Медичне страхування в ZUS (пол. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, у нас – Державна страхова компанія) покриває кошти перебування в лікарні, візити до громадських закладів охорони здоров’я, тобто тих, які мають умови з Національним фондом охорони здоров’я (далі NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia), а також інші медичні послуги в межах громадської системи охорони здоров’я. Немає різниці між страхуванням добровільним і обов’язковим, тому що всі мають ті самі права; також немає різниці в правах між страхуванням іноземців і громадян Польщі.

Закон про медичну допомогу, яка фінансується з державних коштів, запевняє також можливість добровільного страхування через подачу відповідної заяви у відділі NFZ. Наприклад, у Мазовецькому воєводстві відділення NFZ знаходиться у Варшаві за адресою вул. Халубінського, 18 (Warszawa, ul. Chałubińskiego 18).

Закон перераховує наступні групи іноземців, які не мають громадянства держав ЄС або держав-членів Європейської зони вільної торгівлі (EFTA), що можуть звернутися по добровільне медичне страхуванням:

1. іноземці, які перебувають на території Республіки Польща на підставі робочої візи, дозволу на тимчасове проживання, дозволу на постійне проживання, дозволу на перебування довготермінового резидента Європейської Спільноти, згоди на перебування осіб, які отримали статус біженця в Польщі, або отримали охоронний статус чи користуються тимчасовою охороною на її території;
2. іноземні студенти та аспіранти, а також випускники, які проходять у Польщі обов’язкове стажування;
3. іноземці-члени монаших орденів, а також випускники вищих духовних і теологічних семінарій, послушниці і послушники;
4. особи, які відбувають адаптаційний стаж;
5. особи, які проходять курс польської мови або підготовчі курси для навчання польською мовою;

Людина, яка підписала умову про добровільне страхування, повинна звернутися по страхування також для членів родини, які не мають інших можливостей страхування. Такі особи будуть «дописані» до страхування особи, яка подає таку заяву, а відрахування на страхування будуть такі ж, як і для однієї особи. Члени родини в такому випадку будуть користуватися медичними послугами на таких самих засадах, що і особа, яка звернулася по страхування – наприклад, дитина буде користуватися медичним послугами безкоштовно на підставі медичного страхування ZUS матері. Щоправда, цей принцип не діє щодо іноземців з груп 2, 3 і 5.
Для підписання умови про добровільне медичне страхування треба звернутися до відділення NFZ, заповнити формуляр заяви про медичне страхування в NFZ, додати до цього документи, які підтверджують існування медичного страхування ZUS (якщо таке було), документ, який підтверджує факт проживання на території Польщі, довідку з навчального закладу, яка підтверджує навчання студентів. Протягом 7 днів після підписання умови в NFZ треба відвідати відділ ZUS і повідомити про своє страхування на формулярі ZUS ZZA, а також зазначити членів своєї родини у формулярі ZUS ZCNA.

Особа, яка добровільно страхується разом із членами родини отримує право до медичних послуг від дати вказаної в умові. Вона втрачає до нього право з датою закінчення умови або після місяця перерви в сплаті внесків, наприклад, останнім мсяцем сплати внесків є вересень, то страхування буде дійсне до кінця жовтня. Доказом страхування для особи, яка добровільно страхує себе і родину буде умова та підтвердження оплати внеску за останній місяць.

Особа, яка страхується добровільно, мусить сплачувати внески найпізніше до 15 числа наступного місяця за попередній місяць – наприклад до 15 вересня за місяць серпень. Сума внеску буде змінюватися щокварталу, тому варто слідкувати за тарифами. Сума внеску буде також відрізнятися в залежності від того, до якої групи іноземців належить особа. Іноземці з груп 2, 3 і 5 нині платять 46,80 злотих на місяць. А от групи 1 і 4 – 348,98 злотих на місяць. Ця різниця пояснюється тим, що за основу для розрахунку внеску беруться різні суми.

Варто також звернути увагу, що медичне страхування починає діяти з дня підписання умови з NFZ. Тому, якщо Ви збираєтесь до NFZ посеред місяця, найліпше, якщо підпишете умову з датою відкриття страхування на початку наступного місяця. Внесок не можна поділити на частини, його доведеться платити одним переводом, навіть якщо Ваше страхування буде починатися з середини місяця.

І насамкінець – питання додаткових оплат. Особа, яка страхується добровільно і має перерву в страхуванні, може бути зобов’язана до внесення одноразової оплати за той період, коли внески не сплачувалися: сума залежить від тривалості періоду (до року – 775,50 зл, довше 10 років – 7755 зл). Сума внесків розраховується від закінчення попереднього страхування, або, якщо особа ніколи не була застрахована в NFZ, від початку дійсності документу – наприклад, карти побуту.

Оплату треба внести перед підписанням умови з NFZ на рахунок воєводського відділу NFZ, який наведений на формулярі умови. У деяких ситуаціях, на прохання особи, NFZ може відмовитися від вимоги доплати або розділити її на частини. Але це рішення буде залежати від пояснення, чому внески не платилися протягом цього часу, до того ж, значною мірою, залежатиме від конкретного чиновника. Варто відвідати найближчий відділ NFZ і запитати, як може закінчитися розгляд кожної конкретної справи. Оплата не вимагається від іноземців з груп 2, 3, 4 і 5.

Джерело : http://naszwybir.pl